UDRUŽENJE ŽENA SUDIJA U BOSNI I HERCEGOVINI
UDRUGA ŽENA SUDIJA U BOSNI I HERCEGOVINI
УДРУЖЕЊЕ ЖENA CУДИJA У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ
ASSOCIATION OF WOMEN JUDGES IN BOSNIA AND HERZEGOVINA
Konferencija -Borba za rodnu ravnopravnost u sudnici-
U hotelu "Bristol-Novotel” u Sarajevu je 4. decembra, 2017. godine sa početkom u 11:00 sati održana konferencija „Borba za rodnu ravnopravnost u sudnici" u organizaciji Udruženja žena sudija u Bosni i Hercegovini i Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini sa sljedećimDNEVNIM REDOM
10:45-11:00 Obraćanje medijima
11:00-11:15 Uvodni govor
Ambasador Bruce Berton, šef Misije OSCE-a u BiH
Sutkinja Adisa Zahiragić, Predsjednica Udruženja žena sudija BiH
11:15-12:00 Panel 1 – Rod i korupcija
Hajrija Čolić Sijerčić, profesorica na Pravnom fakultetu u Sarajevu
Ivanka Marković, profesorica na Pravnom fakultetu u Banja Luci
Elmaja Bavčić, programska savjetnica, OSCE Misija u BiH
12:00-12:15 Diskusija i zaključci
12:15-13:15 Ručak
13:15-14:00 Panel 2–Rodna ravnopravnost u sudovima
Mel Flanagan, sutkinja (SAD)
Arben Murtezić direktor CEST FBiH
Majda Halilović, Atlantska inicijativa
USAID Measure, Indeks efektivnosti pravosuđa
14:00-14:15 Diskusija
14:15-14:30 Pauza za kafu
14:30-15:15 Panel 3 –Praćenje sudskih postupaka kao alatka u postizanju rodne ravnopravnosti
Saša Bojanić, pravni savjetnik OSCE Misija uBiH
Gorica Ivić, Udružene žene
Dženana Radončić, Centar ženskih prava
Konferenciju su otvorili šef Misije OSCE-a u BiH ambasador Bruce Berton i predsjednica Udruženja žena sudija u BiH i sudija Kantonalnog suda u Sarajevu Adisa Zahiragić.
U svom uvodnom obraćanju ambasador Bruce Berton je istakao kako ravnopravnost spolova predstavlja jedan cilj koji je važan za BiH. Žene i dalje trpe zbog nepovoljnog ekonomskog i socijalnog statusa, a njihov nivo učešća u političkom i javnom životu je nizak. I dalje prisutni rodni stereotipi i predrasude imaju dalekosežne posljedice i sprječavaju ravnopravnost spolova. Zbog toga su mjesta okupljanja, kao što je Udruženje žena sudija, tako važna. Naglasio je da Udruženje pruža jedinstvenu i korisnu platformu za smanjenje neravnopravnosti spolova na svim nivoima pravosuđa BiH i kako žene predstavljaju većinu u pravosuđu BiH u jedinstvenoj su poziciji da podignu svijest o ovome u pravosudnom sektoru BiH i da povećaju povjerenje javnosti u pravosuđe. Ambasador je ohrabrio žene sudije da trebaju početi tako što će uvijek tražiti i insistirati da budu podjednako uključene u relevantna pravosudna pitanja i time ne treba reći da su žene jedine koje se trebaju boriti za ravnopravnost spolova i naznačio kako posebno cijeni napore kolega muškaraca na pružanju podrške radu Udruženja i na tome što su senzibilizirani za borbu za ostvarenje ravnopravnijeg pravosudnog sistema.
Ono što je bitno naglasiti je i da je ambasador Bruce Berton istakao kako je rad Misije OSCE-a u BiH usklađen je s radom Udruženja žena sudija kroz povećanje ravnopravnosti spolova i razumijevanju rodnog koncepta u pravosuđu.
Predsjednica Udruženja žena sudija BiH Adisa Zahiragić je naglasila kako je Udruženje započelo aktivnosti s posebnim naglaskom na temu "Rod i korupcija" i da će se u narednom periodu baviti reaktivacijom teme "Iznuđivanje seksa sa pozicije moći" i izrazila je zadovoljstvo što se ova konferencija održava tokom globalne kampanje "16 dana aktivizima" koja se bavi podizanjem nivoa svijesti protiv rodno zasnovanog nasilja.
Konferenciji su prisustvovali i eminentni stručnjaci i stručnjakinje iz akademske i pravosudne zajednice, predstavnice i predstavnici nevladinih i međunarodnih organizacija, koje su godinama posvećene razvoju rodno osjetljivih pitanja u BiH.
Teme koje su bile u fokusu konferencije su rodna ravnopravnost u sudovima, praćenje sudskih postupaka kao mehanizma postizanja rodne ravnopravnosti, te uloge roda u korupciji. Iste predstavljaju nastavak aktivnosti koje je Udruženje pokrenulo 2010. godine, i po kojima je prepoznato u pravosudnoj i široj javnosti.
Misija OSCE u BiH, u okviru svojih programskih aktivnosti, prati stanje pravosuđa u BiH, između ostalog i na date teme, tako da svojim učešćem i podrškom doprinosi njihovom aktueliziranju.
Nakon održane Konferencije zaključeno je da će se nastaviti saradnja između UŽSuBiH i Misije OSCE u BiH, a imajući u vidu srodne teme koje se fokusiraju u obje organizacije. Prije svega treba imati u vidu posebne izazove na temu „rod i korupcija", a koja oblast traži kako dodatno istraživanje tako i organiziranje različitih skupova predstavnika pravosudne i akademske zajednice, međunarodnih i domaćih nevladinih organizacija. Iako postoji veliko interesovanje za borbu protiv korupcije u BiH, pitanje uloge rodova u radnjama korupcije je i dalje nepoznato (uključujući i poseban vid korupcije koji se odnosi na iznuđivanje seksa sa pozicije moći) što daje dodatni motiv za reaktiviranje ove teme na prostoru BiH.
Izvještaj sačinila
Merisa Šaljić, UŽSuBiH